travanj, 2008  
P U S Č P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Travanj 2008 (9)

Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
OYO.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Komentari On/Off

Opis bloga
Književni rad, biografija i bibliografija Sabine K. Horvat

Sadržaj bloga

bibliografija


hrvatska izdanja

slovenska izdanja
    Ogenjček išče ognjišče
    Ogenjček in nočna lučka
    Ogenjček in skriti dnevnik dedka Mohorja
    Ela Pan
    Siv las
    Med dvema ognjema

prijevodi
novinski članci
galerija

LINKOVI



SKD Stanko Vraz
slovenci.hr
top lista nadrealista
B. D. Benedikt
Stella
Mohorjeva
Kupi knjigu
Izvori
Timea
Ceres


kontakt

free hit counter
hit counter
Sabina K. Horvat
Sabina Koželj Horvat piše za djecu i odrasle. Članica je Društva književnika za djecu i mlade (Klub prvih pisaca). Objavljuje knjige, slikovnice i kratke priče u antologijama, novinama i udžbenicima u Hrvatskoj i inozemstvu. Stvara i prevodi na tri jezika: slovenski, hrvatski i engleski. U okviru Slovenskog kulturnog društva - ogranak Osijek vodi školu slovenskog jezika.
08.04.2008., utorak
Lines in the sand


Heartmines, 2002, Storycircus Ltd. London. Ilustracije Martin Olsson.
Heartmines, 2003, u antologiji antiratnih dječjih priča «Lines in the sand», Frances Lincoln, London, urednica Mary Hoffman.
Disinformation Company, USA




Priča je uvrštena u nastavne programe osnovnih škola Velike Britanije. Dio je projekta Living with the landmines u kojem sudjeluje tim međunarodnih autora u okviru AAM (Adopt-A-Minefield) koji je pridružen UN i djeluje pod pokroviteljstvom Paula McCartneya i Heather Mills.

U projektu sudjeluje šest zemalja – Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Afganistan, Vijetnam, Mozambik i Ruanda.

Kroz taj program djeca upoznaju probleme svojih vršnjaka u zemljama s minskim poljima. Opremljena bogatim ilustracijama Martina Olssona iz Švedske, Heartmines upoznaje djecu s problematikom minskih polja na području Osijeka i Tenje, a glavna tema je opraštanje.



Iz stranog tiska:
VOYA, October 2004
Mary Ann Capan

«Jedna osobito dirljiva priča je Heartmines Sabine Horvat, u kojoj je dječak Petar pozvan da se pridruži djeci kako bi s njima igrao nogomet. Uživaju u tome cijelo poslijepodne. Na kraju dana upitaju ga odakle je i Petar odgovara da dolazi iz Srbije. Budući su svi ostali iz Hrvatske, zbog toga mu okrenu leđa. On ih ipak slijedi i spasi im živote kad ih upozori da je nogometno igralište puno mina. Kasnije, u jednom dirljivom prizoru, Petar saznaje kako su za postavljanje mina krive obje strane. Njegova mu baka priča o tome kako je potrebno deminirati ne samo fizičke mine, već i one koje se nalaze u srcu, jer samo se na taj način može postići mir.»

Activity One - Heartmines
Heartmines uses a beautifully illustrated story from Croatia to show the lasting effects of landmines on children and the wider community.

The activity invites pupils to look within themselves to discover barriers (heartmines) that may prejudice them or prevent them from resolving particular issues in their own lives.
There are different parts to the activity which are designed for PRIMARY and SECONDARY level pupils, and it could also be used as the basis for an ASSEMBLY.



Svako dijete zna – ovaj je svijet stvoren za trčanje, poskakivanje, plesanje, bacanje lopte, to jest, za igru od zore do mraka.



...Ali što kad netko uništi taj svijet do te mjere, da postane skakanje, plesanje i trčanje po njemu opasno po život?...


...Priča o dva dječaka, dva tima, dvije zemlje, dva svijeta... I o tome ima li i u srcu nešto što može eksplodirati u sudaru s drugačijem...



Dvije ekipe, ali samo jedna lopta. Dvije zemlje, ali samo jedan svijet. Što se dogodi kad lopta padne u minsko polje?...


...Svi smo čuli upozorenja roditelja. O tome slušamo u školi. Što učiniti? ...


...Ali što učiniti u vezi srčanih mina, zbog kojih dolazi do nestrpljivosti, sukoba i mržnje?



Hoće li prijateljstvo pobijediti strahove i mržnju?Jesmo li sposobni spasiti jedan svijet i opet ga učiniti dobrim mjestom za mnoštvo ekipa, za bezbrižno skakanje, trčanje i plesanje?





Odlomak - engleska verzija:

We walked nearly a kilometre, with Toni leading the way and the little kids trailing behind. Eventually, Toni stopped beside a broad stretch of grass.
"Here we are!" he said.
The field was next to an old school. The windows in the building were black and empty, but the grass was smooth and green, and there was plenty of room to run.
Toni started organising us, fussing about which of the girls would be on which team, and where the jumpers would go for the goalposts. Then the little kids decided they wanted a rest before we started to play. All in all, it was 20 minutes or so before we were ready to start.
Then Toni kicked the ball into the middle of the grass and headed after it.
Suddenly a voice called out "Stop! It’s dangerous!"
Toni turned round to see Petar. He had followed us.
"I thought I told you to go away," said Toni.
But then he fell silent. Behind Petar, somebody else appeared. It was my father.
He grabbed me by the shoulder, and shouted at me:
"What’s the matter with you? Can’t you read? What does that say?"
Beside the field, partly hidden by the bushes, was a gray and red sign.
Minsko polje! [Minefield!]


- 14:37 - Komentari (1) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>